Poseti Alçı Tedavisi - 1.Hafta

Pes Ekinovarus ( Çarpık Ayak ) Deformitesi

Pes ekinovarus deformitesi

Konjenital Pes Ekinovarus Deformitesi Clubfoot

Konjenital Pes Ekinovarus Deformitesi Clubfoot

Pes ekinovarus deformitesi nedir ?

Pes ekinovarus deformitesi çocuklarda ayakların içe dönüklüğü olarak görülmektedir. Ülkemizde ve dünyada pes ekinovarus 1000 /1 oranında olduğu yapılan araştırmalarla görülmüştür. Pes ekinovarus deformitesinde genelde ülkemizde erkeklerde daha çok karşılaşmaktayız.

Pes ekinovarus nedenleri ?

Pes ekinovarus nedenleri anne karnında çocuğun gelişim bozukluğu ve kalıtsal olabileceği gibi tezler mevcut olup biz daha çok tedavisi konusunda çalışmalar yapmaktayız.

Pes ekinovarus deformitesinde tanı nasıl koyulur?

Pes ekinovarus deformitesi gelişen teknoloji sayesinde anne karnında detaylı ultrasonla tespit edilebilmektedir. Ancak kesin tanı bebek doğduktan sonra ortopedi doktoru tarafından konulur.

Doğum Öncesi Pev Tanısı

Doğum Öncesi Pev Tanısı

Pes ekinovarus anne karnında düzelirmi?

pes ekinovarus anne karnında bebeğe yapılan ileri ultrasonografi yöntemi ile tanısı koyulabilir ancak bebeğe anne karnında doğmadan bir müdahalede bulunulmaz, tedavisi için bebeğin doğması beklenir.

pes ekinovarus doğum öncesi dönem hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

pes ekinovarus tedavisi

pes ekinovarus tedavisi  aile ve doktor tarafından takip edilen ve emek isteyen uzun ve zorlu bir süreçtir. Bebeğimiz doğduktan sonra hastaneden eve geldikten 2-3 gün sonra bize gelmeniz gerekiyor. Tedavide ilk olarak çocuğun ortopedik açıdan genel muayenesi yapılır. Sonrasında bebeğin ayaklarının durumuna göre pes ekinovarus tanısı konulduğunda ponseti alçı tedavisine başlanır. Tedavinin bir çok aşamaları; alçılama, cerrahi işlem, ortez kullanımı ve takip vardır.

Poseti Alçı Tedavisi - 1.Hafta

Poseti Alçı Tedavisi – 1.Hafta

pes ekinovarus alçı tedavisinde ilk hafta;

pes ekinovarus tedavisinde ilk hafta çok önemlidir. Bebek ve aile ilk yapılacak ponseti alçısı için heyecanlıdır. Bebekler pes ekinovarus ilk alçıda çok ağlarlar çünkü kendileri karşı bir saldırı olduğunu düşünüp tepki verirler ve bu durumda anne baba da sıkıntılı bir süreç geçirmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda bebek ve aile bu süreçte daha rahat olacaktırlar. İlk alçıda anne ve babaya dikkat etmesi gerekenler anlatılır.

pes ekinovarus ilk hafta alçısı detayları için tıklayınız

 

Poseti Alçı Tedavisi - 2.Hafta

Poseti Alçı Tedavisi – 2 Hafta tedavisi

pes ekinovarus alçı tedavisinde 2.hafta

ilk hafta bitti alçıları evde çıkarıp bebeği yıkamanızı tavsiye ediyoruz. İlk hafta alçısı çıktığında bebeklerin ayaklarında görülür bir düzelme olması beklediğimiz bir sonuç ve memnuniyet verici bir olaydır. Sonrasında pes ekinovarus 2. Alçıda Ponseti alçı derecesi bir kademe daha arttırılıyor. Alçı yapılırken tabi ki bebekler refleks olarak yine çok ağlıyorlar.

pes ekinovarus 2.hafta alçısı detayları için tıklayınız

 

Poseti Alçı Tedavisi - 3.Hafta

Poseti Alçı Tedavisi – 3.Hafta

pes ekinovarus alçı tedavisinde 3.hafta

2.ve 3. Hafta tedavide en zor geçen haftalardır. Ponseti alçısında açı iyice arttırılmış ve bebek zaman zaman günlerini huzursuzluk içinde geçirebilmektedir. İlk ve 2. Haftadan sonra ayaklarda görülen düzelmeler bariz bir şekilde belli olmaktadır. Ayaklar daha çok dışa doğru alçı yardımıyla döndürülmeye başlamaktadır.

pes ekinovarus 3.hafta alçısı detayları için tıklayınız

 

Poseti Alçı Tedavisi - 4.Hafta

Poseti Alçı Tedavisi – 4.Hafta

pes ekinovarus alçı tedavisinde 4.hafta

4.haftaya gelindiğinde alçı ile ayak çok bariz derecede dışa döndürülüyor. Bu hafta alçı yapılmadan ayakların yapılan muayenesinde 5. Veya 6. Alçıya ihtiyaç var mı kararı verilebiliyor. Bu hafta ayakların röntgeni de çekilip aşiloplasti işlemi yapmak gerekiyor mu bu kararların verilmesi gerekiyor. Pes ekinovarus ameliyatı olan Aşiloplasti kararı röntgendeki kemik yapıların oluşumuna ve topuk durumuna göre karar verilebiliyor.

pes ekinovarus 4.hafta alçısı detayları için tıklayınız

 

Poseti Alçı Tedavisi - 5-6.Hafta

Poseti Alçı Tedavisi – 5-6.Hafta

pes ekinovarus alçı tedavisinde 5-6.hafta

pes ekinovarus tedavisinde 5-6 hafta alçı uygulaması inatçı olgularda yapılmaktadır. Bazı deformitelerde sertlik derecesi çok yüksek olduğundan ihtiyaç duyulabilmektedir.

pes ekinovarus 5-6.hafta alçısı detayları için tıklayınız

 

Aşiloplasti İşlemi - Pev Tedavisi

Aşiloplasti İşlemi – Pev Tedavisi

pes ekinovarus ameliyatı aşiloplasti işlemi

pes ekinovarus tedavisinde aşiloplasti işlemine karar verilmesi durumunda ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Bu işlem aşil tendon kısalığı bulunduğundan yapılmaktadır. Aşiloplasti işlemi kısa bir işlemdir fakat bebeğin ağrı duymaması ve steril şartların olması için ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Aşiloplasti işlemi kapalı olarak 0.5 cm gibi küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Sonrasında pes ekinovarus için yapılan aşiloplasti işleminde 4 hafta duracak bir alçı uygulanıyor.

pes ekinovarus tedavisi aşiloplasti işlemi detayları için tıklayınız.

 

Ortez Kullanımı - Pev Tedavisi

Ortez Kullanımı – Pev Tedavisi

Pes ekinovarus tedavisi Ponseti ortezi kullanımı

Pes ekinovarus ameliyatı sonrası 4 hafta bitti ve alçılar çıkarıldı. Pes ekinovarus tedavisinde üst aşamaya geçilmiş oluyor. Bu aşamada ponseti ortezi ya da diğer adıyla pes ekinovarus ayakkabısı kullanımına başlıyoruz. Bu ortez iki ayakkabı birbirlerine altından demirle bağlı ve ayakkabılar 70 derece açı ile dışa dönük duracak şekilde çocuğun ayağına giydiriliyor. Pes ekinovarus ameliyatı sonrası tedavisinde İlk kullanılmaya başlanıldığında günde 23 saate yakın pes ekinovarus ayakkabısı giyilir. Sonrasında belirli aralıklarla yapılan takiplerde kullanım süresi 18 saat, 12 saat ve 6 saate kadar düşüyor.

Pes ekinovarus tedavisi Ponseti ortezi kullanımı detayları için tıklayınız.

 

Pes ekinovarus aileler

Pes ekinovarus tedavisi takip aşaması çok önemlidir. Aile pes ekinovarus egzersizleri bıkmadan usanmadan devam etmesi gerekmektedir. Pes ekinovarus egzersizleri deformitenin tekarlamaması açısından önemlidir ihmal edilmemesi gerekmektedir. Pes ekinovarus aileler çocuğun bütün tedavi aşamalarını tamamladıktan sonra çocuğun belirli aralıklarla ortopedi doktoru ile beraber yürümesine, ayaklarının basma şekline ve gelişimini takip etmesi gerekmektedir.

Pes ekinovarus fizik tedavi

Pes ekinovarus deformitesinde bazı olgularda fizik tedaviye ihtiyaç duymaktayız fakat bu oran çok küçük bir sayıdır. Genelde pes ekinovarus egzersizleri ailelerin düzenli bir şekilde yapmasını istiyoruz

 

Prof. Dr. Şeref Aktaş

 

Pes Ekinovarus Videoları

 

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ da muayenehanesinde çalışıyor.

“Sayfada yazılanlar sadece bilgilendirme içindir, hastalığın tanısı ve tedavi için mutlaka ortopedi doktorunuza müracat ediniz.”

Pes Ekinovarus için Prof.Dr. Şeref Aktaş iletişim bilgileri