Pes Ekinovarus

Konjenital Pes Ekinovarus Deformitesi

Konjenital Pes Ekinovarus Deformitesi Clubfoot

Konjenital Pes Ekinovarus Deformitesi

Clubfoot deformitesi ayağın arka kısmının aşağı ve içe dönüklüğü yanında ayağın ön tarafının içe doğu yönelmesi ve dönmesi karakterize varus durumunda olmasıdır. Birçok pes ekinovarus deformitesinde cavus dediğimiz ayak arkının artması durumu da görülmektedir.

Konjenital Pes Ekinovarus denmesinin nedeni deformitenin doğumsal bir deformite olması ve çocukların deformite ile doğmuş olmalarıdır. Yapılan çalışmalarda talus ve kalkaneus  kemiklerinin normalden farklı oldukları gösterilmiştir. Yine çalışmalarda diz altı kısımda adele, kas ve tendonlarda da anomalilikler gösterilmiştir. Çocukların büyük kısmı bu local sorun dışında tamamen sağlıklıdırlar. Bazen artrogribozis, Freeman Sheldon sendromu gibi hastalıklarla beraber görülmektedir ki bu durumlar deformitenin en ileri formları olarak değerlendirilebilir.

Pes Ekinovarus ile doğmuş çocukların olası eşlik eden hastalıklar konusunda değerlendirilmesi son derece önemlidir. Clubfoot deformitesi olan çocuklarda ayaklaradaki eğriliğin yanısıra mutlaka kalça eklemlerinin de değerlendirilmesi gerekmektedir. Yapılan çalışmalarda pes ekinovaruslu bebeklerde kalça çıkığı sıklığında artma olduğu görülmüştür. Bu nedenle, çarpık ayak deformiteli hastalarda ilk 1-2 aylarda ultrasonografi ile kalça eklemi değerlendirlmelidir.

Konjenital Pes Ekinovarus Deformitesi

Konunun Videosu

4 soru

  • Iyi calismalar
    Benim 2 yasinda oglum var dogustan pes ekinovarus olarak dogdu ayaklari.iki ayagida ice dogru tam olarak dönuktu.alciya alindi ameliyat yapildi simdi masaja devam ediyoruz geceleri dizlerinden itibaren disa dogru donuk ayakkabilar kullaniyoruz.yanliz gunduzleri ayaklari bos sekilde dolasiyo ev icerisinde.ayacaba ters bot denilen ayakkabilardan alip giydirsem ne derece iyi olur kendim fransada yasiyorum.acaba bu ayakkabilarin ozelligi nedir tam olarak.birde bu sekilde olan ayaklar nasil duzelir daha farkli yapilacak birsey varmidir.oglumun ayaklari hem bilekten dönuk azcok duzeldi cok sukur ancak bas parmagindan itibaren parmaklarini buzerek iceriye dogru dondurmeye zorluyo onu duzeltemedik biturlu acaba parmaklari nasil duzelir ne yapmak gerekiyo yardimci olursaniz bilgilendirirseniz cok sevinirim tekrar iyi calismalar iyi gunler

    • hastanızın muayenesi ile tedavi gerekip gerekmediği anlaşılabilir.

  • Mrb hocam ben Yen’i Doğum yaptım ve Bebeğim iki ayağı içe dönük 4 haftadırlı alçı uygulanıyor her hafta ilk iki hafta ayakları düzeldi üçüncü hafta bir ayağı tekrar içe dönmüştü bu alçıyı düzgün yapmadığından olmuştur acaba ikinci bi sorumda kaç alçıdan Sonra operasyon gerekiyor hocam be ayakkabı takıldığında hangi Aralık’larda kontrolü oluyor çünki ben Türkmenistan da oturdupum için gidiş geliş yapmam gerek kontrolü için beni bilgilendirirseniz sevinirim hocam kolay gelsin

    • burada en uygun bilgiyi tedavinizi yapan hekimden almanız yerinde olacaktır. Hekimler arasında uygulama farklılıkları olabilmektedir. Genelde 4-6 haftalık alçı sonrası 1 operasyon yapılmaktadır. Ancak çocuğun durumuna göre takipte izlenip gerek olursa planlama yapılabilir.

Soru & Cevap