Pes Ekinovarus

Pes Ekinovarus Deformitesinde Nüksün (Tekrarlamanın) Tedavisi

Pev Nüks Tedavisi

Pes-ekinovarus-deformitesinde-nüksün (Tekrarlamanın) Tedavisi

Günümüzde, Ponseti yöntemi, Pes ekinovarus  (çarpık ayak) deformitesi tedavisi başarı ile kullanılmaktadır. Başarı uygulanan Ponseti yönteminde nüks görülebilmektedir. Nüks en sık 10 ay-5 yaş arasında görülmektedir.

Pes Ekinovarus deformitesinin tekrarlaması; ayak ön tarafında içe dönüklük=adduktus; ön tarafın dönmesi ile beraber rotasyonu = upinasyon deformitesi, topukta varus dediğimiz içe dönme şeklinde varus deformitesi şekillerinde olabiliyor.

Deformitenin tekrarının önlenmesi için Ponseti cihazı kullanımına titizlikle uyulması son derece önem arz etmektedir.

Tekrarlama durumunda özellikle 12 aylık ve daha küçük çocuklarda düzeltici alçılama yöntemi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yine erken dönemde deformitenin tekrarlamasında tibialis anterior tendonunun 3. cuneiform kemiğe nakli hem ayaktaki supinasyon ve varusu düzeltmekte hem de topuktaki varus deformitesinin tedavisine katkıda bulunmaktadır.

Nüks Durumunda Ameliyat Gerekli mi?

İleri yaşlarda kemikleşmenin sağlandığı durumlarda ise ayak osteotomileri ile deformiteyi düzeltmek mümkün olabilmektedir.

12 yaş ve üzeri ihmal edilmemiş Pes Ekinovarus deformitesi ve nükslerinde, ayakta tripl artrodez dediğimiz ameliyatla ayağın şekli düzeltilerek düz yere basar bir ayak elde etmek olası olmaktadır.

 

Soru & Cevap