Pes Ekinovarus

Pes Ekinovarusta Tedavi ve Ponseti Alçı Tekniği Görüntüleri

Pes Ekinovarusta Tedavi ve Ponseti Alçı Tekniği Görüntüleri

Pes Ekinovarus, çarpık ayak Deformitesinde, günümüzde kabul görülen tedavi düzeltici alçılama ile yapılmaktadır. Uyguladığımız alçılama tekniği tüm dünyada kabul görmüş Ponseti tekniği ile yapılan alçılamadır. Ponseti tekniğinde, alçılamaya mümkün olan en erken zamanda tercihan doğumu takip eden ilk günlerde başlanmaktayız. Ponseti Tekniğinde, alçılar her hafta yenilenir ve kasığa kadar uzanır. Genel olarak her yapılan alçı diğerinden farklı olup amaç pes ekinovarus deformitesini giderek düzeltmektir. Ponseti tekniğinde, düzeltici alçılama öncesi manipulasyon yapılarak ayağın yumuşaması sağlanır. Bu şekilde alçı içinde arzu edilen düzelmeye daha rahat ulaşabilmekteyiz. Pes ekinovarus hastalığında, Haftalık alçı uygulaması genelde 4-6 hafta arasında süre almaktadır. Enson topuk kemiği kalkaneusun ekinusunun düzeltilmesi hedeflenir.

Olguların hepsinde olmasa da büyük kısmında Aşilotomi dediğimiz küçük cerrahi işlemi uygulanır ve ayak son defa alçıya alınır. Son alçı 4 hafta kalmaktadır. Sonrasında ise Ponseti cihazı kullanılır. Başlangıçta 22 saat takılan Ponseti cihazı doktor kontrolu ile giderek az süre kullanılarak sadece gece ve uyku zamanları giyilir. Ponseti cihazının kullanımını 2-3 yıl boyunca önermekteyiz.

Ponseti Alçılama Görüntüleri

1- Deformitenin ilk hali ve Prof.Dr.Şeref Aktaş alçı uyguluyor

serefalci1 eypev1

 

2- İlk alçı ve sonrası

eypev2 eypev3

 

3- İkinci Alçı ve sonrası

eypev4eypev5

 

4- Üçüncü Alçı ve sonrası

eypev6 eypev7

5- Dördüncü Alçı ve sonrası – Mükemmel Düzelme

eypev8 eypev9

 

6- Aşilotomi Zamanı

serefameliyat1

7- Ponseti Cihazı Uygulaması

clubfoot7 ponseticihaz

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ da muayenehanesinde çalışıyor.

“Sayfada yazılanlar sadece bilgilendirme içindir, hastalığın tanısı ve tedavi için mutlaka ortopedi doktorunuza müracat ediniz.”

Pes Ekinovarus için Prof.Dr. Şeref Aktaş iletişim bilgileri

 

 

4 soru

Soru & Cevap