PEV Tedavisi

Doğum Öncesi Dönem

Doğum Öncesi Pev Tanısı

Doğum Öncesi Dönem

Günümüzde ileri ultrasonografi tetkikleri ile intrauterin hayatta çarpık ayak tanısı koyulabilmektedir. Çarpık ayak deformitesi en erken hamileliğin 12.-13. haftalarında özel ultrasonografi ile gösterilebilmektedir. 

Tanı koyulması sonrası, bebekte olası diğer anomaliler araştırılmalıdır. Özellikle pes ekinovarus deformitesine eşlik edebilecek ve ileri yaşamı etkileyebilecek sendrom türü hastalıklar açısından araştırma yapılabilir.

Salt çarpık ayak deformitesi için günümüzde ana tedavi Ponseti Tekniği ile alçılama olduğundan doğum öncesi herhangi bir PEV tedavisi planlanmaz.

Ultrasonografide bebeğimde çarpık ayak saptandı. Ne yapmalıyım?

Çarpık ayak deformitesinde günümüzde doğru ve uygun tedavi ile kalıcı bir sakatlık kalmamaktadır. Günümüzde, Ponseti Alçılama tekniği ile deformitede tam düzelme elde etmek mümkündür. Doğum sonrası ilk hafta içinde alçılama ve tedaviye başlamayı istiyoruz. Beklenen doğum zamanına göre randevünüzü  alarak tedaviye erken başlanmasını sağlamak sizin hedefiniz olmalıdır. Tedavi sonrasında, pevli çocuklarımız, normal bir yaşam sürmekte ve sportif aktivitelerde bulunabilmektedir.

Soru & Cevap