PEV Tedavisi

İlk Hafta Tedavisi

Poseti Alçı Tedavisi - 1.Hafta

Poseti Alçı Tedavisi – 1.Hafta

ilk hafta

İlk Hafta Tedavisi – Ponseti Alçı Tedavisi

İlk hafta tedavisi, ailenin ve bebeğin tedavi ile ilk tanışma zamanı olacağı için bebeğin ve ailenin rahat olması önemlidir. Bunun için anne ve babaya yapılacak tedavi hakkında bilgilendirme yapılması,bebekte  beklenen tepkilerin açıklanması gerekmektedir. Her alçılamada olduğu gibi öncelikle tekrarlayan manipulasyonlarla ayağı gerdirerek yumuşatıyorum.

İlk hafta alçısı nasıl yapılır?

İlk alçıda, başparmağı tarak kemiği yukarıya ittirilerek yaptığımdan ayak tabanı adeta içe doğru dönmüş pozisyonda durur. Bu şekilde düzelmenin ilk aşamasını gerçekleşmiş olur.

Alçı sonrası, bebek bir süre gözlenirken aileye alçı içerinde bakım ve takip konusunda bilgi veriyorum. Aileye takipte nelere dikkat etmesi gerektiği detaylı olarak açıklanmalıdır. Alçı içinde alçı sıkması, alçı vurması yada alçının çıkması sorunları görülebilmektedir. Hangi durumlarda alçının kontrolunün şart olduğu bilgisi aileye mutlaka verilmelidir. Alçı sonrasında gözlem çocuk rahat olana kadar yapılmalıdır. Çocuktaki rahatsızlık ve huzursuzluk çocuğun beslenmesine rağmen devam ediyor ise alçının çıkarılarak yeniden yapılmasını önermekteyiz. ilk hafta doktor ziyarti bu açıdan son derece önemlidir.

Soru & Cevap