PEV Tedavisi

Ponseti Alçılama Yöntemi

Ponseti Alçı Tedavisi görüntüleri

Ponseti Alçılama Yöntemi

Çarpık Ayak - Pes Ekinovarus

Tedavi Öncesi

 

Çarpık Ayak - Pes Ekinovarus

Ponseti Tedavi Sonrası

 

Ponseti Alçılama Yöntemi yaygınlaşmadan  önceki dönemlerde, Pes Ekinovarus deformitesi geçmişte cerrahi ile tedavi edilmekteydi. Cerrahi tedaviye rağmen alınan sonuçlar da pek yüz güldürücü olamıyordu. 1990lı yıllarda Iowa Universitesi’nden Dr.Ignacio Ponseti tarafından tanımlanıp yaygınlaştırılan Ponseti Alçı Tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaya başlamıştır.  Bizzat rahmetli Dr.İgnacio Ponseti nın eğitimlerine ilk katılanlardan biri olarak çok etkilenmiş ve tekniği uygulamaya başlamıştım.

Ponseti Alçılaması ile sonuçlarınız nasıldır?

Üstte tedavi öncesi ve Ponseti tedavi sonrası  resimlerde görüldüğü gibi olguların çok büyük bir kısmında  çok başarılı sonuçlar almaktayız.

Ponseti tedavisi, doğum sonrası günlerde başlanan bir tedavidir. Tedavide haftada bir çarpık ayak deformitesi manipulasyon dediğimiz germe hareketleri ile gevşetilmekte ve sonrasında planladığımız posizyonda ayağın alçıya alınmasıdır. Alçı parmak uçlarından başlayarak kasık bölgesine kadar uzanmaktadır. Ponseti alçıları her hafta ayakta düzelmeyi aşamalı hedeflediği için her hafta farklı posizyonlarda olmaktadır.

Haftalık Ponseti alçılamaları, her hafta (5-10 günde) bir değiştirilmektedir. Çarpık Ayak deformitesinin yumuşaklığı ve sertliğine bağlı olarak 4-6 adet Ponseti Alçısı yapılmaktadır. Alçı sonrasında olguların önemli kısmında Aşilotomi yapılmaktadır.

Soru & Cevap

Soru & Cevap